Marmor

MIS ON MARMOR ?

Marmor on kristalliline kivim, koosnedes erinevatest muundunud lubjakividest, sisaldades peamiselt kaltsiliiti ja dolomiiti või siis mõlema segu. Marmor on kõige elegantsem ja ilusam looduslik kivi, tõeliselt unikaalne nii silmaga vaadates kui ka seda puudutades. Puhas kaltsiit on valge, kivile lisavad värviaktsente erinevad looduslikud “ebatäpsused”. Seda looduskivi leidub ja kaevandatakse erinevates maailmajagudes, kusjuures igas regioonis leiduv kivi on veidi erinev teistest nii oma struktuurilt kui ka värvigamma poolest.

Esimene mõte, mis marmoriga seostub on ekstravagantsus ja jõukus. Marmor on väga luksuslik ja ajale vastupidav materjal, mis on hinnatud tema dekoratiivsuse ja väärikuse poolest. Marmorit on tihti peetud saatuse sümboliks. Juba Rooma imperaatori Marcus Aureliuse villas olid kõik põrandad marmorist. Rikas looduslik värvi- ja mustrivalik võimaldavad seda materjali kasutades saavutada kordumatuid ja originaalseid tulemusi. Tänapäeval peetakse marmortasapindade omamist köögis või vannitoas “hea maitse” märgiks.

Marmori läige avaldub efektselt just vannitubades, kus valgustus ja läikivad pinnad moodustavad eriti hea koosluse marmoriga. Marmor annab köögile sujuva, pehme,luksusliku ilme. Nagu graniit, nii ka marmor on väga vastupidav kuumusele. Kuigi marmor on graniidiga võrreldes pehmem, leiab ta tänu oma dekoratiivsusele, mustrite ja värvide mitmekesisusele ning erinevalt graniidist tunduvalt soojemale ja hubasemale toonile palju kasutust näiteks põranda- ja seinaplaadina, aknalaudadena, kamina viimistlusmaterjalina jne. Arvestama peaks aga sellega, et poleeritud marmorit ei ole soovitav kasutada üldkäidavate ruumide põrandatel. Eelistama peaks pigem mattpinnaga kivi, sest sellistes tingimustes poleeritud marmori pind kulub, kaotades ajapikku oma läike. Ka köögitasapinnaks ei ole marmor soovitatav valik, sest tegemist on suhteliselt poorse ning pehme materjaliga, millele on plekid ja kriimustused kerged tekkima. Marmori siledaks poleeritud, kõrgetasemeline tasapind püsib oma ilus aastakümneid !