Vastupidavus

Vastupidavus kriimustustele

Marmor on omadustelt pehmem kivi kui graniit või tehiskivi. Tavaliselt on tumedamad marmorid tugevamad ning vähem poorsemad, mis teeb nad kriimustuskindlamateks ning plekkidele vastupidavamateks. Soovituslik on kasutada lõikelaudu ning vältida raskete esemete lohistamist mööda marmortasapinda.

Vastupidavus plekkidele

Marmor on poorne ning plekid võivad tekkida, kui õli või vedelseep valgub mikroskoopilistesse aukudesse. Tasapinna “sulgemine” selleks ettenähtud vahendiga aitab kivi kaitsta plekkide eest.

Keemiline vastupidavus

Üks õige marmor sisaldab põhiliselt kaltsiumkarbonaati, mis reageerib hapetele (puuviljad, mahl, limonaad, kohvi, alkohol, salatikaste jne.) Kui selline happeline vedelik satub tasapinnale, siis hakkab see söövitama marmorit. Lõpptulemusena kaotab marmor oma sära ning alles jääb heledam tuhmi pinnaga laik. Selle vältimiseks tuleks kõik tasapinnale läinud vedelikud kohe ära pühkida.

Vastupidavus kuumale

Nagu graniit, nii ka marmor on kuumale vastupidavad ning pottide-pannide asetamine otse tasapinnale ei kahjusta seda. Sellegipoolest on alati soovitatav kasutada kuumaalused või torgata kuuma panni ja kivi vahele lusikavars, et kiirgavat kuumust hajutada.