alt

MIS ON KVARTSIIT

MIS ON KVARTSIIT

Kvartsiit on settekivi ehk kivim, mis koosneb peamiselt kvartsist. Kvarts on mineraal, mis on üks kõvemaid maakoores leiduvaid aineid. Kvartsiiti võib leida erinevates värvides, olenevalt sellest, millised teised mineraalid on kivimit koosseisus sisaldunud. Üldiselt on heledates toonides mille eripäraks on valged, hallid ja beežid toonid.

Kvartsiit on settekivi ehk kivim, mis koosneb peamiselt kvartsist. Kvarts on mineraal, mis on üks kõvemaid maakoores leiduvaid aineid.

Kvartsiiti võib leida erinevates värvides, olenevalt sellest, millised teised mineraalid on kivimit koosseisus sisaldunud.
Üldiselt on heledates toonides mille eripäraks on valged, hallid ja beežid toonid.

Kvartsiit tekib, kui kvartsliiv, mis on moodustatud ränidioksiidi kristallidest, kuumeneb ja pressitakse kokku. Selline protsess võib toimuda näiteks mäestiku tekke ajal, kui kivimid surutakse üksteise vastu ning tekib kõrge surve ja temperatuur.

Vastupidavus kriimustustele

Kvartsiit erineb graniidist ja tehiskivist oma pehmemate omaduste poolest, mistõttu soovitame kasutada lõikelaudu, kui ettevalmistame toitu selle siledal pinnal. Samuti on oluline vältida raskete esemete lohistamist mööda kvartsiidi pinda, et vältida võimalikke kriimustusi.

Vastupidavus kuumale

Nagu graniit, nii ka marmor ja kvartsiit on kuumale vastupidavad ning pottide- pannide asetamine otse tasapinnale ei kahjusta seda. Sellegipoolest on alati soovitatav kasutada kuumaalused või torgata kuuma panni ja kivi vahele lusikavars, et kiirgavat kuumust hajutada.

Vastupidavus plekkidele

Kvartsiit on poorne ning plekid võivad tekkida, kui õli või vedelseep valgub mikroskoopilistesse aukudesse. Tasapinna “sulgemine” selleks ettenähtud vahendiga aitab kivi kaitsta plekkide eest.

Hooldus

Üks õige kvartsiit sisaldab põhiliselt kaltsiumkarbonaati, mis reageerib hapetele (puuviljad, mahl, limonaad, kohv, alkohol, salatikaste jne.)

Kui selline happeline vedelik satub tasapinnale, siis hakkab see söövitama marmorit. Lõpptulemusena kaotab marmor oma sära ning alles jääb heledam tuhmi pinnaga laik. Selle vältimiseks tuleks kõik tasapinnale läinud vedelikud kohe ära pühkida.

Igapäevane hooldamine

Kvartsiidist tasapinna igapäevaseks puhastamiseks kasutada niisket (mikrokiududest) lappi, sooja vett ja vajadusel neutraalset (pH7) või õrnalt leeliselist (pH8-10) pesuvahendit. Eelistada võiks neid vahendeid, mis on spetsiaalselt mõeldud looduskivile, kuid igapäevaseks hoolduseks sobib ka nõudepesu- või klaasipesuvahend (nt. Frosch). Vältima peaks happelisi ja pleegitusaineid sisaldavaid puhastusvahendeid.
Kivi pind on tundlik ka abrasiivsete materjalide suhtes – mikrokahjustusi võib tekitada nii traatkäsn kui juhuslik liivatera pesulapi küljes.

Pikaajaline hooldamine

Kõik tasapinnad on pikaajalisuse tagamiseks töödeldud impregneerimisvahendiga, et vedelikud ei imbuks kivi sisse. Sõltuvalt kasutusastmest ja kvartsiidi tüübist soovitame kordustöötlemist vähemalt kord aastas spetsiaalse kvartsiidi jaoks mõeldud impregneerimisvahendiga.

Plekkide vältimine ja eemaldamine

Kvartsiit on poorne ja suure veeimavusega materjal, mis nõuab suurt ettevaatust ja kaitset mustuse eest. Kindlasti vältige kemikaalide ja söövitavate ainete sattumist tasapinnale. Hoolikalt tuleb ümber käia ka niisuguste igapäevaste ainetega nagu kohv ja tee, õlid ja happelised puuviljad. Soovitame tekkinud plekid koheselt eemaldada majapidamispaberi, vee ja pesuvahendiga, et mustus ei saaks kuivada ega kivisse imenduda. Raskemate plekkide eemaldamiseks soovitame kasutada spetsiaalseid kvartsiidi puhastamiseks mõeldud vahendeid. Peale vahendi kasutamist võiks pesta töötasapindu veelkord vee ja pesuvahendiga. Sobiva toote leidmiseks kontakteeruge oma kivimüüjaga.

Kuumakahjustuste ja kriimustuste vältimine

Kuna kvartsiit on pehmem ja poorsem kui graniit, kriimustub kvartsiitpind üsna kergesti. Niisiis tuleks köögis toimetades kasutada alati lõikealuseid. Samuti soovitame kahjustuste vältimiseks kasutada tuliste nõude asetamisel kvartsiidist pinnale kuumaaluseid.

Kivist vannitoa tasapind valamuga 500€
Valikus üle 40 erineva kivi
Hind sisaldab Gustavsbergi valamut
Kivi mõõt vastavalt Sinu soovile (kuni 1.4x0.6m)