alt

MIS ON GRANIIT

MIS ON GRANIIT

Graniit on sajaprotsendiliselt looduslik, unikaalse värvuse ja mustriga materjal. Töötasapind valmistatakse maailma eri osades maapõuest kaevandatud graniidist, mis lõigatakse sobivaks suuruseks ning mille servad ja pind töödeldakse. Graniidist töötasapinnad on vastupidavad, kuumakindlad ning säilivad regulaarse ja õige hoolduse korral väga kaua.

Graniit on tekkinud laava kristalliseerumisel maapinnases. Seda looduskivi leidub ja kaevandatakse erinevates maailmajagudes, kusjuures igas regioonis leiduv kivi on teistest veidi erinev nii oma struktuurilt kui ka värvigamma poolest. Mitme Tonnistest kaevandatud kiviblokkidest lõigatakse kiviplaadid, mis hiljem töödeldakse vastavalt vajadusele.

Kiviplaatide suurus on tavaliselt ligikaudu 1,8 x 3 cm ning paksus 12-30 mm ja enam. Graniit koosneb põhiliselt kvartsist ja päevakividest, vähemal määral sisaldab ta vilke (enamasti biotiiti), amfiboole ja muid mineraale.

GRANIIT eelised

Vastupidavus kriimustustele

Graniidi vastupidavus kriimustustele toetudes Moh´i tugevuse skaalale (1-10), kus 10 tähendab teemanti tugevust, asub graniit skaala 7-8 kohal. Graniit on küll äärmiselt tugev, kuid sellegi poolest kõik, mis on sama tugev või tugevam kui graniit, kriimustab seda.

Näiteks, graniiti saab kriimustada graniidi endaga, teemantidega ning murtud krobelise servaga keraamikaga. Enne kui asud prügikasti viskama oma lõikelaudu, pea meeles, et kuigi roostevabast terasest noad ei riku graniittasapinda, nüristab sellel lõikamine Su noad ning nende eluiga väheneb oluliselt.

Vastupidavus kuumale

Graniit on kuumakindel igapäevastes köögitingimustes. See tähendab, et kuumade pottide või muude küpsetusnõude asetamine otse graniittasapinnale ei kahjusta seda. Graniidile kahju teevad kuumused, mis on üle 500 kraadi. Millal oli viimane kord, kui kasutasite söögi valmistamisel selliseid temperatuure?

Vastupidavus plekkidele

Mõeldes köögi hügieenilisuse peale, tasuks valida graniidist tasapinna kasuks. Graniit on pea kõige paremini puhastatav materjal, olles 1000 korda paremini puhastatav ja selle võrra ka hügieenilisem kui plastikust laminaat.

Igapäevane puhastamine

Graniidist tasapinna igapäevaseks puhastamiseks soovitame kasutada
niisket (mikrokiududest) lappi, sooja vett ja vajadusel neutraalset (pH7), õrnalt leeliselist ( pH 8-10) või õrnalt happelist (pH 4-6) pesuvahendit. Eelistada võiks neid vahendeid, mis on spetsiaalselt mõeldud looduslikule kivile. Vältima peaks väga happelisi ja pleegitusaineid sisaldavaid puhastusvahendeid.
Kivi pind on tundlik ka abrasiivsete materjalide suhtes – mikrokahjustusi
võib tekitada nii traatkäsn kui juhuslik liivatera pesulapi küljes.

Plekkide vältimine ja eemaldamine

Graniitpinda tuleks plekkide eest hoolikalt kaitsta ning eriti ettevaatlik peaks olema heledate kividega. Vältige kemikaalide ja söövitavate ainete sattumist tasapinnale. Juhime tähelepanu ka asjaolule, et lihvitud ja nahksele pinnale jäävad metallesemetega kriimustamisel jäljed väga kergesti.

Parim viis plekkide vältimiseks on mustuse kohene eemaldamine tasapinnalt, et see ei saaks kuivada ega kivisse imenduda. Puhastamiseks peaks piisama majapidamispaberist, veest ja pesuvahendist.

Mida kauemaks pärast ümberminekut või mahaloksumist jääb aine graniitpinnale, seda suurem on tõenäosus, et tekib raskesti eemaldatav plekk. Tugevamate plekkide eemaldamiseks soovitame kasutada spetsiaalseid looduskivi jaoks mõeldud vahendeid. Peale vahendi kasutamist soovitame pesta töötasapindu veelkord vee ja pesuvahendiga.

Kuumakahjustuste ja kriimustuste vältimine

Kuigi graniit on üsna kriimustuste kindel, soovitame alati kasutada lõikealuseid. Järjepidev lõikelauata töötamine kahjustab nii terariistasid kui töötasapinda, põhjustades viimase läike tuhmumise ja suurendades plekkide tekkimise võimalust. Kuigi graniit on kõrge kuumataluvusega, soovitame siiski kasutada otse ahjust või pliidilt võetud nõude jaoks ka kuumaaluseid. Viimased tagavad ka selle, et näiteks kareda põhjaga savist potid ei kriimusta kivi pinda.