alt

MIS ON GRANIIT

MIS ON GRANIIT

Graniit on sajaprotsendiliselt looduslik, unikaalse värvuse ja mustriga materjal. Töötasapind valmistatakse maailma eri osades maapõuest kaevandatud graniidist, mis lõigatakse sobivaks suuruseks ning mille servad ja pind töödeldakse. Graniidist töötasapinnad on vastupidavad, kuumakindlad ning säilivad regulaarse ja õige hoolduse korral väga kaua.

Graniit on tekkinud laava kristalliseerumisel maapinnases. Seda looduskivi leidub ja kaevandatakse erinevates maailmajagudes, kusjuures igas regioonis leiduv kivi on teistest veidi erinev nii oma struktuurilt kui ka värvigamma poolest. Mitme Tonnistest kaevandatud kiviblokkidest lõigatakse kiviplaadid, mis hiljem töödeldakse vastavalt vajadusele.

Kiviplaatide suurus on tavaliselt ligikaudu 1,8 x 3 cm ning paksus 12-30 mm ja enam. Graniit koosneb põhiliselt kvartsist ja päevakividest, vähemal määral sisaldab ta vilke (enamasti biotiiti), amfiboole ja muid mineraale.

Graniidi eelised

Vastupidavus kriimustustele

Graniidi vastupidavus kriimustustele toetudes Moh´i tugevuse skaalale (1-10), kus 10 tähendab teemanti tugevust, asub graniit skaala 7-8 kohal. Graniit on küll äärmiselt tugev, kuid sellegi poolest kõik, mis on sama tugev või tugevam kui graniit, kriimustab seda.

Näiteks, graniiti saab kriimustada graniidi endaga, teemantidega ning murtud krobelise servaga keraamikaga. Enne kui asud prügikasti viskama oma lõikelaudu, pea meeles, et kuigi roostevabast terasest noad ei riku graniittasapinda, nüristab sellel lõikamine nuge ning nende eluiga väheneb oluliselt.

Vastupidavus kuumale

Graniit on kuumakindel igapäevastes köögitingimustes. See tähendab, et kuumade pottide või muude küpsetusnõude asetamine otse graniittasapinnale ei kahjusta seda. Graniidile kahju teevad kuumused, mis on üle 500 kraadi. Millal oli viimane kord, kui kasutasite söögi valmistamisel selliseid temperatuure? Termošokki tasuks vältida.

Vastupidavus plekkidele

Mõeldes köögi hügieenilisuse peale, tasuks valida graniidist tasapinna kasuks. Poleeritud pinnaga graniiti on lihtne puhastada. Heledad või matt pinnaga graniidid on poorsemad ja neid tasuks uuena impregneerida, nii kaitsed kivi plekkide eest.

Igapäevane hooldamine

Graniidist tasapinna igapäevaseks puhastamiseks kasutada niisket (mikrokiududest) lappi, sooja vett ja vajadusel neutraalset (pH7) või õrnalt leeliselist (pH8-10) pesuvahendit. Eelistada võiks neid vahendeid, mis on spetsiaalselt mõeldud looduskivile, kuid igapäevaseks hoolduseks sobib ka nõudepesu- või klaasipesuvahend (nt. Frosch). Vältima peaks happelisi ja pleegitusaineid sisaldavaid puhastusvahendeid.
Kivi pind on tundlik ka abrasiivsete materjalide suhtes – mikrokahjustusi võib tekitada nii traatkäsn kui juhuslik liivatera pesulapi küljes.

Pikaajaline hooldamine

Kõik tasapinnad on pikaajalisuse tagamiseks töödeldud impregneerimisvahendiga, et vedelikud ei imbuks kivi sisse. Sõltuvalt kasutusastmest ja graniidi tüübist soovitame kordustöötlemist 1-2 aasta tagant spetsiaalselt looduskivi jaoks mõeldud impregneerimisvahendiga.

Kui tahate välja selgitada, mis seisus on kivitasapind, tehke lihtne katse. Tilgutage tööpinnale kuuma vett, laske sellel 10-20 minutit seista ning seejärel pühkige ära – kui peale vee ära pühkimist on tasapinnal tumedam koht, siis on järelikult vesi tasapinna pooridesse imendunud, mis tähendab, et on aeg oma tasapinda taas kaitsevahendiga töödelda.
Heleda graniidi puhul jälgi, kui vesi jääb pärlina pinnale püsima on tööpind korras ja kaitstud. Kui aga veetilk laiali valgub või tööpinda imbuma kipub, siis tuleks kivi uue kaitsevahendikihiga katta.

Plekkide vältimine ja eemaldamine

Graniitpinda tuleks plekkide eest hoolikalt kaitsta ning eriti ettevaatlik peaks olema heledate kividega. Vältige kemikaalide ja söövitavate ainete sattumist tasapinnale. Juhime tähelepanu ka asjaolule, et lihvitud ja nahksele pinnale jäävad metallesemetega kriimustamisel jäljed väga kergesti.
Soovitame tekkinud plekid koheselt eemaldada majapidamispaberi, vee ja pesuvahendiga, et mustus ei saaks kuivada ega kivisse imenduda.
Tugevamate plekkide eemaldamiseks soovitame kasutada spetsiaalseid looduskivi jaoks mõeldud vahendeid. Peale vahendi kasutamist soovitame pesta töötasapindu veelkord vee ja pesuvahendiga. Sobiva toote leidmiseks kontakteeruge oma kivimüüjaga.

Kuumakahjustuste ja kriimustuste vältimine

Kuigi graniit on üsna kriimustustekindel, soovitame alati kasutada lõikealuseid. Järjepidev lõikealuseta töötamine kahjustab nii terariistasid kui ka töötasapinda, põhjustades viimase läike tuhmumise ja suurendades plekkide tekkimise võimalust. Samuti kaitsete nii oma tasapindasid kriimustuste eest. Kuigi graniit on kõrge kuumataluvusega, soovitame siiski kasutada otse ahjust või pliidilt võetud nõude jaoks kuumaaluseid. Järjepidev kuumaaluse puudmine võib tekitada kuumakahjustuse, mille tagajärjel tasapind tuhmub ning kaotab oma sära. Viimased tagavad ka selle, et kareda põhjaga savist potid ei kriimusta kivi pinda.

Liitu uudiskirjaga

Osaleme 11-13 oktoober „Ehitus ja sisustus“ messil Tartu Näituste messikeskuses. Tule tutvu meie kivilahendustega ning osale loosimängus, kus sul on võimalik võita 1500€ väärtuses kivitasapind!
Ehitus ja Sisustus mess 2024
Kivisepad leiad C-paviljonis stend nr C-40