Paigaldus

Kivitasapindade paigaldus ja mõõtmine.

Pakume omalt poolt mõningaid näpunäiteid iseseisvaks paigaldustööde teostamiseks.

Põhimõtteliselt on töötasapinna mõõtmine ja paigaldus lihtne. Arvestada tuleks aga sellega, et mõõtmine nõuab täpsust ning paigaldusel on vajalik kasutada füüsilist jõudu. Reeglina kasutatakse köögitasapindade valmistamiseks materjali paksusega 30 mm ning üks ruutmeeter sellist materjali kaalub 90 kilogrammi. Suurema paksuse korral on massiivse mulje saavutamiseks mõistlikum servad liimida. Plaadid, mida kasutatakse, on maksimaalselt 3 meetrit pikad. Suurema pikkuse korral tuleb arvestada jätkuga. Töötasapinda tuleb mõõta peale kappide täielikku paigaldamist. Nii saadakse täpsemad mõõdud, mis võimaldab liimimiskohti ideaalselt sobitada. Tellimust tehes peab olema selge, millist tüüpi valamut ja pliiti soovitatakse tasapinnas kasutada ning kas segisti ava on tasapinnas või on integreeritud valamuga. Oluline on veel teada, kas valamu äravoolutrapil on sulgur. Kindlasti veendu enne tellimuse esitamist, et valamu ja pliit on õigete mõõtudega.

Pealtkinnitatav valamu – valamu valtsitud serv peidab ära kivisse tehtud augu – valamuava servi ei töödelda.

Pealtkinnitatav pliit – pliidi serv peidab ära tasapinna kivisse tehtud augu täielikult. Pliidiava servi ei  töödelda.

Tasapinda uputatud pliit – valamu serv on tasapinna kiviga tasa st tasapinda on süvistatud valamulaiune soon. Valamu kinnitatakse alati tehases. See on ühtlasi ka enimkasutatav valamukinnitamistüüp, kuna seda on hiljem lihtne hooldada.

Tasapinda uputatud valamu – valamu serv on süvistuse võrra tasapinna sees. Süvistus on veidi suurem kui valamu. Valamu kinnitatakse paigaldamise käigus.

Tasapinna alt kinnitatavad valamud – valamu kinnitatakse tasapinna alla, valamu ava serv on töödeldud.

 

TASAPINDADE MÕÕTMINE

Kivitasapinna mõõtmine

Mõõtmiseks vajalikud vahendid:

  •  mõõdulint
  •  kapijoonised
  •  vesilood pikkusega min 100 cm
  •  pliiats ja paber
  •  nurgik

Mõõtmise alustamine:

  • kontrolli, et kõik kapid oleksid paigaldatud
  • kontrolli, kas kõik nurgad on täisnurksed, mõõda erinevused
  • kontrolli, et kõik kapid on loodis

Arvestada tuleb sellega, et ava minimaalne kaugus tasapinna servast peab olema 50 mm.

Ei ole soovitav, et ühes kiviplaadis on kaks ava, kuna see suurendab tasapinna purunemise riski. Võimalusel tuleks tasapinda jätkata sobivast kohast.

Mõõtma asudes alusta alati välisnurgast, üks tasapind korraga. Mõõda tasapindade pikkused ja sügavused ning märgi need üles. Tasapinna mõõtmine on täpne töö. Arvesta sellega ,et koos mõõtmiste iseseisva teostamisega võtad endale vastutuse ka meile edastatud mõõtude õigsuse eest.

 

Vuugikohad tuleb valida nii, et tasapinna servad oleksid kohakuti kapi seintega. Märgi pliidi ja valamu tsenter tasapinna otsast mõõdetuna, samuti pliidi ja valamu tsenter äärest. Täpsusta ka ümara valamu läbimõõt. Kontrolli, et valamu mahub kappi. Mõõtmist alusta alati tasapinna otsast, täpsustada ka segisti augu läbimõõt ja muud võimalikud avad tasapinnas. Mõõtmisel tuleb arvestada 3 mm paigaldusvaruga.

Nurkade või seinte puhul, mis ei ole sirged, tuleb teha vineerist või kõvemast papist šabloon. Tähelepanu pööra sellele, et šabloon püsiks kindlalt paigal kogu mõõtmise aja. Nurga mõõtmise ebatäpsus võimendab tasapinna pikkuses mitmekordselt.

 

KIVITASAPINNA VASTUVÕTMINE

Kivitasapinna vastuvõtmisel kontrolli, et pakend poleks vigastatud. vigastatud pakendi kohta tee kohe märge transpordifirma dokumendil, mille vastu kauba kätte saad. Veendu, et saadetud tasapinnad vastavalt joonistele. Juhul kui märkad erinevusi algse tellimusega või selgub, et toode on kahjustatud, võta kohe ühendust müüjaga. Ära alusta vigastatud toote paigaldamist, kuna kliendi poolt paigaldatud vigane tasapind ei anna õigust hilisemaks reklamatsiooniks!
Tõsta tasapinnad paigalduskohta püstises asendis. Tõsta tasapindasid otstest. Tõstmine avade kohalt on keelatud. Tasapindasid ei tohi paigutada horisontaalselt ebatasasele pinnale!!!
Veendu, et saadetud tasapinnad vastavalt joonistele. Juhul kui on erinevusi algse tellimusega, võta ühendust müüjaga.

 

TASAPINDADE PAIGALDUS

Paigaldatav tasapind peab olema toasoojas vähemalt 12 tundi!

Kontrolli enne tasapinna paigaldamist vesiloodi abil, et aluskapid oleksid loodis ja korralikult teineteise vastas.

Juhul kui kappide kõrgustes ilmneb erinevusi, aja need loodi kasutades vineeri või muid sobivaid materjale. Ebatasasele pinnale ei saa tasapinda korrektselt paigaldada. Toeta tasapind pika külje peale, tõsta see ettevaatlikult üles ning seejärel lase esiservast kinni hoides kapile. Kontrolli, et tasapind toetuks ühtlaselt kõikidele kappidele. Juhul kui see nii ei ole, aseta vajalikesse kohtadesse toed. Enne lõplikku kinnitamist veendu veelkord, et tasapind oleks loodis. Kinnitamiseks kasutada elastset neutraalset värvitut silikooni. Vuukimisel ei tohi kasutada äädikabaasil silikoone. Eemalda ülemäärane silikoon viie minuti jooksul. Silikooni eemaldamisel liigu alati tasapinna esiserva poole. Puhasta tasapinnad peale paigaldamist.