Kvartsist tööpind koosneb 93% ulatuses looduslikest materjalidest – kvartsist ja graniidist, millele on lisatud 7% lisandeid (liimained ja värvipigment). Kui võtta arvesse Moh-i tugevuse skaala, siis kvartsi tugevuse aste on 7 (teemandil on see 10). Tootel on praktiliselt identsed omadused võrreldes graniidiga.
Kvarts on loomult ilus, vastupidav ja hügieeniline pinnamaterjal, mistõttu sobib ideaalselt köögitasapindade valmsitamiseks. Lisaks leiab kvarts laialdast kasutust ka vannitubades tasapindadena ning muudes siseviimistluselementides. Kvartsist valmistatud toodetel on praktiliselt identsed omadused võrreldes graniidiga.
Kuna kvartsi näol on aga tegemist pressgraniidi ehk kunstkiviga, on tema värvitoonid ja struktuur alati ühtlased ning materjali poorsus on viidud miinimumini. Mida väiksem on aga materjali poorsus, seda hügieenilisem ning kergemini puhastatav ta on. Lisaks leiab kvartside hulgast, võrreldes looduskividega, märgatavalt suurema värvivaliku just heledate toonide osas. Kvarts allub hästi lõikustöödele, kuna peen liivjas struktuur jätab järele ühtlase lõikepinna, mistõttu saab materjalile kergesti anda meelepärase kuju ning erinevaid toone omavahel kombineerida.
Nagu kõik materjalid, säilitab ka kvarts oma head omadused ja ilu, õige hoolduse korral, aastakümneteks. Kvartsi pindu on lihtne hooldada. Levinumad kodumajapidamises esinevad ohutegurid (vein, äädikas, tee, kohvi, sidrunimahl, juur- ja puuviljamahlad, oliiviõli ja rasvad) on kergesti eemaldatavad ja tasapinna algne väljanägemine lihtsalt taastatav. Kvartsi pind on suhteliselt kuumakindel, kuid töötasapinna kahjustuste vältimiseks on kuumaaluse kasutamine pinnal ka selle kivi puhul.
Kvarts on toodetud kõvadest mineraalidest, milletõttu saavutab suure tugevusastme, mis sobib ideaalselt köögitasa-pindade valmistamiseks.
Tavaline liha lõikamine või liha tampimine puust lihahaamriga otse tasapinna peal ei kahjusta seda mitte kunagi. Loomulikult võib tasapinda kahjustada väga tugev löök noa otsaga või raske metallesemega.
Kuuma panni või keeva veega poti lühiajaline asetamine otse kvartsi tasapinnale ei kahjusta 20 mm või 30 mm paksusega kivi, kui pott või pann ei ole asetatud tasapinna nõrgematele kohtadele (näiteks tasapinna ääred, augukohad). Soovituslik on siiski kasutada kuumaaluseid.
Kvartsi tooted on sarnased graniidile, kuid mitmeid kordi vähem poorsed, mis tähendab, et võivad tekkida pindmised plekid, mis on hõlpsasti eemaldatavad. Kvarts on tugevam kui marmor ning enamjaolt tehtud silikaatidest, mis muudavad selle vastupidavaks ka hapetele.
Kvartskivi on tööstuslikult toodetud materjal, mis sisaldab üle 93 % ulatuses looduslikke koostisaineid ja vähemal määral muidu koostisosi õige värvitooni ja konsistentsi hoidmiseks. Töötasapinna valmistamiseks lõigatakse kvarts sobivaks suuruseks ning servad ja pind töödeldakse. Kvartsist töötasapinnad on vastupidavad, veekindlad, lihtsasti hooldatavad ja kestavad sobiva hooldamise korral väga kaua.
Kvartsist tasapinna igapäevaseks puhastamiseks soovitame kasutada niisket (mikrokiududest) lappi, sooja vett ja vajadusel neutraalset (pH7), õrnalt leeliselist (pH8-10) või õrnalt happelist (pH 4-6) pesuvahendit. Eelistada võiks neid vahendeid, mis on spetsiaalselt mõeldud kvartskivile, kuid igapäevaseks hoolduseks sobib ka nõudepesu- või klaasipesuvahend (nt. Frosch). Vältima peaks väga happelisi ja pleegitusaineid sisaldavaid puhastusvahendeid.
Kivi pind on tundlik ka abrasiivsete materjalide suhtes – mikrokahjustusi võib tekitada nii traatkäsn kui juhuslik liivatera pesulapi küljes.
Poleeritud kvartsist töötasapinnad ei vaja impregneerimist juhul, kui neid kasutatakse siseruumides. Ülejäänud pinnatöötlustega töötasapinnad samuti tavakasutusel impregneerimist ei vaja.
Kvartskivist pinda tuleks plekkide eest hoolikalt kaitsta. Vältige kemikaalide ja söövitavate ainete sattumist tasapinnale. Parim viis plekkidest hoidumiseks on mustuse kohene eemaldamine tasapinnalt, et mustus ei saaks kuivada. Puhastamiseks peaks piisama majapidamispaberist, veest ja pesuvahendist.
Tugevamate plekkide eemaldamiseks soovitame kasutada spetsiaalseid kvartskivi jaoks mõeldud vahendeid. Peale vahendi kasutamist soovitame pesta töötasapindu veelkord vee ja pesuvahendiga.
Kvartskivi ei ole täielikult kuumakindel, talub kuuma kuni 170 kraadi. Tööpinnale võib jääda kuumakahjustus (nt. kuuma toidunõu põhja jälg) seetõttu, et kõrgel temperatuuril hakkab kvartskivi koostises olev vaik sulama. Näiteks tuliste esemete asetamisel peeglikilde sisaldavale pinnale on kuumaaluste kasutamine rangelt soovituslik, vältimaks pinna kahjustumist. Me ei soovita kuumade esemete asetamist otse nende pindadele isegi mitte ajutiselt.
Kuigi kvartskivi on üsna kriimustuste kindel, soovitame siiski võimalike kahjustuste vältimiseks kasutada alati lõikealuseid.