alt

MIS ON MARMOR

MIS ON MARMOR

Marmor on kristalliline kivim, koosnedes erinevatest muundunud lubjakividest, sisaldades peamiselt kaltsiliiti ja dolomiiti või siis mõlema segu. Marmor on kõige elegantsem ja ilusam looduslik kivi, tõeliselt unikaalne nii silmaga vaadates kui ka seda puudutades. Puhas kaltsiit on valge, kivile lisavad värviaktsente erinevad looduslikud “ebatäpsused”.

Seda looduskivi leidub ja kaevandatakse erinevates maailmajagudes, kusjuures igas regioonis leiduv kivi on veidi erinev teistest nii oma struktuurilt kui ka värvigamma poolest. Esimene mõte, mis marmoriga seostub on ekstravagantsus ja jõukus.. Marmorit on tihti peetud saatuse sümboliks. Juba Rooma imperaatori Marcus Aureliuse villas olid kõik põrandad marmorist.

Rikas looduslik värvi- ja mustrivalik võimaldavad seda materjali kasutades saavutada kordumatuid ja originaalseid tulemusi. Tänapäeval peetakse marmortasapindade omamist köögis või vannitoas “hea maitse” märgiks. Marmori läige avaldub efektselt just vannitubades, kus valgustus ja läikivad pinnad moodustavad eriti hea koosluse marmoriga. Marmor annab köögile sujuva, pehme,luksusliku ilme. Nagu graniit, nii ka marmor on väga vastupidav kuumusele.

Kuigi marmor on graniidiga võrreldes pehmem, leiab ta tänu oma dekoratiivsusele, mustrite ja värvide mitmekesisusele ning erinevalt graniidist tunduvalt soojemale ja hubasemale toonile palju kasutust näiteks põranda- ja seinaplaadina, aknalaudadena, kamina viimistlusmaterjalina jne. Arvestama peaks aga sellega, et poleeritud marmorit ei ole soovitav kasutada üldkäidavate ruumide põrandatel.

Eelistama peaks pigem mattpinnaga kivi, sest sellistes tingimustes poleeritud marmori pind kulub, kaotades ajapikku oma läike. Ka köögitasapinnaks ei ole marmor soovitatav valik, sest tegemist on suhteliselt poorse ning pehme materjaliga, millele on plekid ja kriimustused kerged tekkima. Marmori siledaks poleeritud, kõrgetasemeline tasapind püsib oma ilus aastakümneid !

Marmori eelised

Vastupidavus kriimustustele

Marmor on omadustelt pehmem kivi kui graniit või tehiskivi. Tavaliselt on tumedamad marmorid tugevamad ning vähem poorsemad, mis teeb nad kriimustuskindlamateks ning plekkidele vastupidavamateks. Soovituslik on kasutada lõikelaudu ning vältida raskete esemete lohistamist mööda marmortasapinda.

Vastupidavus kuumale

Nagu graniit, nii ka marmor on kuumale vastupidavad ning pottide- pannide asetamine otse tasapinnale ei kahjusta seda. Sellegipoolest on alati soovitatav kasutada kuumaalused või torgata kuuma panni ja kivi vahele lusikavars, et kiirgavat kuumust hajutada.

Vastupidavus plekkidele

Marmor on poorne ning plekid võivad tekkida, kui õli või vedelseep valgub mikroskoopilistesse aukudesse. Tasapinna “sulgemine” selleks ettenähtud vahendiga aitab kivi kaitsta plekkide eest.

Hooldus

Üks õige marmor sisaldab põhiliselt kaltsiumkarbonaati, mis reageerib hapetele (puuviljad, mahl, limonaad, kohv, alkohol, salatikaste jne.)

Kui selline happeline vedelik satub tasapinnale, siis hakkab see söövitama marmorit. Lõpptulemusena kaotab marmor oma sära ning alles jääb heledam tuhmi pinnaga laik. Selle vältimiseks tuleks kõik tasapinnale läinud vedelikud kohe ära pühkida.

Igapäevane hooldamine

Marmorist tasapinna igapäevaseks puhastamiseks kasutada niisket (mikrokiududest) lappi, sooja vett ja vajadusel neutraalset (pH7) või õrnalt leeliselist (pH8-10) pesuvahendit. Eelistada võiks neid vahendeid, mis on spetsiaalselt mõeldud looduslikule kivile, kuid igapäevaseks hoolduseks sobib ka nõudepesu- või klaasipesuvahend (nt. Frosch). Vältima peaks happelisi ja pleegitusaineid sisaldavaid puhastusvahendeid.
Kivi pind on tundlik ka abrasiivsete materjalide suhtes – mikrokahjustusi võib tekitada nii traatkäsn kui juhuslik liivatera pesulapi küljes.

Pikaajaline hooldamine

Kõik tasapinnad on pikaajalisuse tagamiseks töödeldud impregneerimisvahendiga, et vedelikud ei imbuks kivi sisse. Sõltuvalt kasutusastmest ja marmori tüübist soovitame kordustöötlemist vähemalt kord aastas spetsiaalse marmori jaoks mõeldud impregneerimisvahendiga.

Plekkide vältimine ja eemaldamine

Marmor on poorne ja suure veeimavusega materjal, mis nõuab suurt ettevaatust ja kaitset mustuse eest. Kindlasti vältige kemikaalide ja söövitavate ainete sattumist tasapinnale. Hoolikalt tuleb ümber käia ka niisuguste igapäevaste ainetega nagu kohv ja tee, õlid ja happelised puuviljad. Soovitame tekkinud plekid võimalikult koheselt eemaldada majapidamispaberi, vee ja pesuvahendiga, et mustus ei saaks kuivada ega kivisse imenduda. Raskemate plekkide eemaldamiseks soovitame kasutada spetsiaalseid marmori puhastamiseks mõeldud vahendeid. Peale vahendi kasutamist võiks pesta töötasapindu veelkord vee ja pesuvahendiga. Sobiva toote leidmiseks kontakteeruge oma kivimüüjaga.

Kuumakahjustuste ja kriimustuste vältimine

Kuna marmor on pehmem ja poorsem kui graniit - kriimustub marmorpind üsna kergesti. Niisiis tuleks köögis toimetades kasutada alati lõikealuseid. Samuti soovitame kahjustuste vältimiseks kasutada tuliste nõude asetamisel marmorist pinnale kuumaaluseid.

Kivist vannitoa tasapind valamuga 500€
Valikus üle 40 erineva kivi
Hind sisaldab Gustavsbergi valamut
Kivi mõõt vastavalt Sinu soovile (kuni 1.4x0.6m)